

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Length | 8.001 mm |
| Width | 8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 8.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 16 MHz |
| Current Rating | 2.4 A |
| DC Resistance (DCR) | 65 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 15 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 2.7 A |
| Saturation Current | 2.7 A |
| Max Saturation Current | 2.7 A |
| Max Temperature Rise Current | 2.4 A |
| Max Length | 8.2 mm |
| Max Width | 8.2 mm |
| Min Length | 7.8 mm |
| Min Width | 7.8 mm |
| Type | Wirewound |
| Height - Seated (Max) | 4 mm |
Stock: 10805
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.20518 | $2.05180 |
| 50 | $0.18636 | $9.31800 |
| 100 | $0.16927 | $16.92700 |
| 500 | $0.14685 | $73.42500 |
| 1000 | $0.12739 | $127.39000 |
| 3000 | $0.12080 | $362.40000 |
| 5000 | $0.11456 | $572.80000 |
| 10000 | $0.11200 | $1120.00000 |
